Денят на труда е сред официалните празници в Република България. Първият опит за честване на Първи май в Българя е от Типиграфското дружество през 1890г. Обявен е за официален празник през 1939 г., в духа на честванията на така наречения „Имперски трудов ден“ , празнуван тогава в Нацистка Германия- към този момент основен геополитически съюзник на България.
Съединението е актът, с който на 6 септември 1885 година автономната област Източна Румелия се отцепва от Османската империя и се обединява с Кнчжество България, противно на решенията на Великите сили на Берлинския конгрес .До Съединението се стига след народни бунтове в Панагюрище, Чирпан, Пазарджик, Голчмо Конаре и други южнобългарски селища, координирани от Българския таен централен революционен комитет. В резултат на военен преврат, оглавен от майор Данаил Николаев, османският губернатор в Пловдив Гаврил Кръсртевич е свален от власт и заменен от администрация, назначена от българския княз Александър I Съединението провокира Сръбско-българсйата бойна и Българската криза.
Независимостта на България е провъзгласена на 22 септември 1908 година в Търново. С този акт българската държава отхвърля политическата и финансовата си зависимост от Османската империя, наложена ѝ от големите европейски държави с Берлинския договор, а българския княз приема титлата „цар“.Отхвърлянето на османското върховенство от България е последвано от анексирането на османските провинции Босна и Х ерциговина от Австро-Унгария и предизвиква една от многобройните кризи в международните отношения в навечерието на Първата световна бойна. Независимото Царство България е признато от Великите сили през пролетта на 1909 година.