В този сайт ще се запознаете повече за националните празници и култури на България

Официални Празници

Нова Година и / 01 януари

Отбелязването на края на текущата и началото на следващата година се празнува в различните страни по различен начин.Нова година се чества на вечерни събирани, където много хора танцуват, ядат, пият алкохолни напитки и гледат заря.

Нова година се празнува от всички народи по света с надеждата за щастлив живот, за здраве и успех, за сбъдване на всички желания и мечти. В Българската традиция това е втората кадена вечер след Бъдни вечер. Новогодишната вечер събира цялото семейство, много роднини и приятели. Традиционната празнична трапеза е богата и пищна.
За първия ден на Нова година е характерен обичая сурвакане. Сурвакарите, деца със сурвакница (дрянова клонка, украсена с пуканки, с червени конци, с парички или малки звънчета) обхождат квартала или цялото селище, влизат по къщите и сурвакат членовете на семейството, пожелавайки здраве и плодородие, за което са дарявани от домакините

Ден на Освобождаване на България от османско владичество / 03 март

Празник има противоречива съдба и не винаги е отбелязан като такъв в периода след създаването на Третата българска държава. Освобождението на България за пръв път се чества във Велико Търново на 19 февруари 1879г. Антим I, първият екзарх на Българската екзархия, тогава председател на Учредителното народно събрание, отслужва панихида в църквата ''Св. Богородица'' в присъствието на депутати и граждани. През 1880г., две години след Освобождението, 3 март се чества в София като ден на възшествието на престола на тогавашния руски император Александър II. Празнува се като Ден на Освобождението на България от османско иго от 1888г.

Ден на труда и на международната работническа солидарност / 01 май

Денят на труда е сред официалните празници  в Република България. Първият опит за честване на Първи май в Българя е от Типиграфското дружество през 1890г. Обявен е за официален празник през 1939 г., в духа на честванията на така наречения „Имперски трудов ден“ , празнуван тогава в Нацистка Германия- към този момент основен геополитически съюзник на България.

Впоследствие, в условията на властта на Народна република България, празникът придобива по-близка до първоначалния си облик насоченост и започва да се чества ежегодно, тъй като в социалистическите страни на честването му се отдава голямо значение в съгласие с идеалогията, че те се управляват от работническата класа и то се прави винаги мащабно. Съответно - Първи май се отбелязва с всеобщи манифестации из цялата страна, в които задължително взимат участие държавните служители и тържествата се организират от държавата. Те се провеждат на централния площад във всяко населено място или въобще - на открито и просторно място. Манифестиращите преминават, марширувайки през него, с лозунги в прослава на труда и работническата класа, а често - и на различни политически дейци или заявяващи съпричасността на участниците към идеите на социализма. През това време, от трибуна, разположена на площада, са поздравявани от партийни , държавни и местни ръководители. Денят е неработен и неприсъствен в училищата.

Ден на Съединението на България / 6 септември

Съединението е актът, с който на 6 септември 1885 година автономната област Източна Румелия се отцепва от Османската империя и се обединява с Кнчжество България, противно на решенията на Великите сили на Берлинския конгрес .До Съединението се стига след народни бунтове в Панагюрище, Чирпан, Пазарджик, Голчмо Конаре и други южнобългарски селища, координирани от Българския таен централен революционен комитет. В резултат на военен преврат, оглавен от майор Данаил  Николаев, османският губернатор в Пловдив Гаврил Кръсртевич е свален от власт и заменен от администрация, назначена от българския княз Александър I Съединението провокира Сръбско-българсйата бойна и Българската криза.

Ден на Независимостта на България / 22 септември

Независимостта на България е провъзгласена на 22 септември 1908 година в Търново. С този акт българската държава отхвърля политическата и финансовата си зависимост от  Османската империя, наложена ѝ от големите европейски държави с Берлинския договор, а българския княз приема титлата „цар“.Отхвърлянето на османското върховенство от България е последвано от анексирането на османските провинции Босна и Х ерциговина  от Австро-Унгария и предизвиква една от многобройните кризи в международните отношения в навечерието на Първата световна бойна. Независимото Царство България е признато от Великите сили през пролетта на 1909 година.

Ден на народните будители / 01 ноември

Денят на народните будители е български официален празник, на който се чества делото на българските просветители, книжовници и революционери - първоначално на тези от времето на Българското Възраждане, Освобождението и първите десетилетия след него, по-късно обсегът му се разширява и върху културни дейци и личности със съществен принос за възхода и запазването на народа въобще, включително и от предходни епохи, както и от по-ново време. Отбелязва се ежегодно с факелни шествия на 1 ноември в Република България. Празнува се официално от 1922 г., с прекъсване в периода 1945 – 1992 г.